Zaciśnięte pięści

 

ZACIŚNIĘTE PIĘŚCI

 

(Spektakl poruszający problem przemocy, przemocy w rodzinie)

 

  

To pouczająca opowieść o emocjach. Od tych najciemniejszych, złych po te piękne, takie jak przyjaźń czy miłość. Żyjemy w niepewnych czasach. Stres, niepokój i lęk przed jutrem towarzyszą nam na co dzień. Jednak nie zawsze potrafimy poradzić sobie z trudnościami, które napotykamy na naszej drodze. Nieważne, w jakim jesteśmy wieku. Spektakl w prosty sposób pokazuje działanie pętli agresji, która zamienia ofiarę w kata. Często agresja młodych ludzi ma podłoże w przemocy, której doświadczają w rodzinnym domu. Nie zawsze można skutecznie obronić się przed przeciwnościami losu, można natomiast dzielnie stawić im czoła.

 

Jest wieczór, zatroskana pani Jasińska kończy czytać fascynującą powieść, nastoletni Staś z zapałem rozwiązuje zadania z matematyki. Do domu wraca pan Jasiński. Ciszę wypełniają krzyki i wrzaski mężczyzny, który właśnie stracił pracę w fabryce...

 

Życie chłopca zmienia się w jednej chwili. Staś staje się obiektem agresji sfrustrowanego ojca. Spokojny, cichy chłopak nie potrafi przeciwstawić się ojcu. W nowej sytuacji nie ma już miejsca na naukę, a chłopcu coraz trudniej pogodzić oba światy.

 

Jak zachowa się ofiara w zetknięciu z kimś słabszym? Z kimś takim jak Basia – klasowy „kozioł ofiarny”?

 


Widowisko przeznaczone jest dla uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej i szkoły średnie.

 

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

 

Bierze udział dwóch aktorów.