Odnaleźć siebie

(Spektakl poruszający problem narkotyków i dopalaczy)

 

To spektakl ukazujący jak krótka i szybka droga prowadzi do narkomanii, i jak długa i wyboista jest droga powrotna. Tę krótką może przejść każdy, tej długiej i wyboistej sprostają tylko niektórzy.

Każdy młody człowiek z radia, prasy, telewizji wie, że narkotyki są złe. Co więc sprawia, że mimo to po nie sięga? Narkomania zwykle zaczyna się niewinnie. To chęć eksperymentowania, pokazania się, dyskoteka czy nowi znajomi sprawiają, że człowiek decyduje się wziąć pierwszy raz.      

Powinniśmy strzec młodzież przed tym pierwszym doświadczeniem, bo wziąć drugi raz jest wielokrotnie łatwiej niż pierwszy....a potem......

Do Ośrodka Odwykowego  trafia narkomanka Gippi po nieudanej próbie samobójczej. Jest bardzo zamknięta w sobie i niedostępna, arogancka i nieufna wobec otoczenia. Prowadzący ją Lekarz ma problemy z dotarciem do niej. Dziewczyna jest niezadowolona z pobytu  w Ośrodku. Ciągle żądając wypisania jej do domu, lekceważąco traktuje swojego opiekuna.
Przyjaciel Gippi – Wafel przynosi jej do Ośrodka działkę narkotyku. Gippi przebywająca            w Ośrodku już od dwóch tygodni, odmawia przyjęcia go, wyrzucając przyjaciela za drzwi. Wafel bierze narkotyk przeznaczony dla Gippi. Jednak kończy się to dla niego źle. Na szczęście jest Gippi. Pomaga przyjacielowi i Wafel ląduje na ,,detoxie”. Ten incydent oraz wcześniejsze wywołanie przez Lekarza wspomnień u Gippi, powodują przemyślenia, skutkiem których dziewczyna całkowicie zmienia swój stosunek do rzeczywistości. Zaczyna odnosić się z szacunkiem do prowadzącego ją Lekarza, przeprasza go i postanawia wkroczyć na drogę prowadzącą do wyjścia z uzależnienia. Na tę drogę ma zamiar wprowadzić także swego przyjaciela Wafla, czując się winna i odpowiedzialna za jego stan.

 

 

Widowisko przeznaczone jest dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej,

szkół  średnich.

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

Udział bierze dwóch aktorów.