DRUGIE ŻYCIE - czyli jednoaktówka z życia i nieżycia Rysia

(Spektakl poruszający problem nadużywania alkoholu)


"ALKOHOL SZKODZI ZDROWIU" - to i wiele podobnych ostrzeżeń możemy często zobaczyć w otaczającym nas świecie. Jednak niestety, jak łatwo się przekonujemy, nie trafiają one do najbardziej narażonej na skutki picia alkoholu grupy - młodzieży. Jak przekazać i uświadomić młodemu człowiekowi, że branie życia pełnymi garściami nie zawsze jest dla niego dobre, a stwierdzenia typu "młodość ma swoje prawa", lub tak popularne przy używkach "wszystko jest dla ludzi" nie zawiera najważniejszego słowa - MĄDRYCH ludzi. Dlatego odpowiadając na Państwa potrzeby stworzyliśmy barwny spektakl opowiadający o młodym człowieku, któremu brakuje w życiu drogowskazu.
Rysio, po swej śmierci, staje przed niebiańskim Strażnikiem. Strażnik wytyka Rysiowi jego życiowe błędy: niechęć do nauki szkolnej, do uczęszczania na lekcje, robienie krzywdy innym, brak zasadmoralnych, wymuszenia rozbójnicze, papierosy i alkohol, a nawet próby z narkotykami, a nade wszystko „miłość” do klubu piłkarskiego a właściwie „pseudokibicowanie”, co objawiało się jedynie coraz agresywniejszymi bijatykami. Właśnie podczas jednego z takich starć, nasz Rysio ginie od ciosu nożem. Strażnik pokazuje chłopcu zdjęcia z pogrzebu, reakcję bliskich osób, ale również zdjęcia z przyszłości jego kolegów. Z ich szczęśliwych chwil: wakacji, miłości... To Rysia ominie.

W ten niezwykle subtelny sposób, zostanie poruszony tak modny wśród młodzieży wątek samobójstw. Rysio staje przed Strażnikiem na ostateczne rozliczenie. Chłopiec próbuje przekupić Strażnika, by ten pozwolił mu wrócić do dawnego życia. Tym jeszcze bardziej pogarsza swoją sytuację. Jednak
Strażnik uznaje, że skoro tak wiele osób smuciło się na pogrzebie Rysia, to znaczy, że nie jest on całkowicie złym człowiekiem i postanawia dać mu... ostatnią szansę, tzw. „drugie życie”.
Podsumowująca scena końcowa widowiska będzie niezwykle zaskakujące dla widzów.
Pomimo ciężkiej i trudnej tematyki, czasu i miejsca akcji, spektakl, dzięki swej budowie i lekkim dialogom nie powoduje w młodym widzu uczucia niesmaku czy lęku. Ponadto forma przedstawienia aktywuje widownię do częściowego uczestnictwa, poprzez możliwość wyrażania swych odczuć i poglądów, które przez aktorów zostają poprowadzone we właściwym kierunku.
To bardzo uniwersalny spektakl poruszający całą gamę problemów dotykających młodzież. Elastyczność aktorów pozwala na uwypuklenie odpowiedniego problemu zgodnie z sugestią dyrekcji szkół czy Pedagogów.


Widowisko przeznaczone jest dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich.
Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

Udział bierze dwóch aktorów.