CZY MAM PRAWO DO...?

(Spektakl dotyczący praw i obowiązków)

 

Czym są prawa człowieka? Jak trudne i rzadko poruszane jest to zagadnienie w życiu codziennym. W jaki sposób wytłumaczyć młodzieży, że prawa, jakie posiadają, łączą się ściśle z odpowiedzialnością i obowiązkami? Jak często źle interpretowana wolność słowa, prawo do wypowiedzi czy brak poszanowania dla tajemnicy korespondencji krzywdzi otoczenie? Czy temat przemocy w rodzinie, poruszany obecnie przez media, nareszcie przestanie być tematem tabu?

Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w spektaklu pt. „Czy mam prawo do...?”. Wychodząc naprzeciw państwa oczekiwaniom, stworzyliśmy przedstawienie napisane bardzo przystępnym językiem, co pomaga zainteresować młodego widza, bez pomijania niezbędnego elementu dydaktyki.

 

Filip, bohater spektaklu, którym mógłby być każdy młody chłopiec, przypadkowo znajduje pamiętnik Mariolki – koleżanki z klasy. Zamiast odłożyć go na miejsce, zagłębia się w lekturze, nie zdając sobie sprawy, jaką lawinę kłopotów wywoła swoją decyzją. Z pamiętnika dowiaduje się, że niejaka Mariolka podkochuje się w jego najlepszym koledze, Marku. Ponieważ informacja bardzo go rozbawia, szybko dzieli się nowo nabytą wiedzą ze swoja najlepszą przyjaciółką, Jolką. Dziewczyna próbuje być głosem rozsądku, starając się skierować Filipa na właściwe tory. Tłumaczy mu, czym jest prawo do prywatności. Pragniemy pokazać młodzieży, jak silną bronią potrafi być słowo, a niewłaściwie wykorzystane może kogoś bardzo skrzywdzić. Godzina wychowawcza przypomina uczniom o ich prawach i obowiązkach.

                W spektaklu pojawia się również temat przemocy w rodzinie. Bohaterowie delikatnie podejmują w dyskusji tę niewygodną kwestię, zbyt często pomijaną milczeniem. Zastanawiają się, jak do tego doszło, kto mógł wcześniej zareagować i jak pomóc koledze. Wymieniają miejsca i osoby do których ofiary przemocy w rodzinie mogą się zwrócić: nauczyciele, pedagog szkolny, niebieska linia.

Problem nie pozostaje jednak na barkach uczniów, gdyż wszystkim zajmuje się wychowawczyni, Pani Majewska, co dzieciaki przyjmują z wyraźną ulgą.

 

Widowisko przeznaczone jest dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej,

szkół  średnich.

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

Udział bierze dwóch aktorów.